بخش گفتمان برنامه پژواک

photoدوستان عزیز و بینندگان گرامی برنامه پژواک

بسیار خوشحالیم که بالاخره اولین شماره برنامه پژواک هفته گذشته، پنجشنبه از کانال محبت پخش شد. یکی از بخشهای بسیار مهم و با اهمیت این برنامه که امید داریم در این قسمت باعث برکت شما عزیزان بشویم، قسمت گفتمان هفته است

این بخش از برنامه پژواک قسمتی است که به بررسی و بحث در مورد موضوعات مختلف الهیاتی و کاربردی زندگی مسیحی پرداخته، سعی بر آن داریم که از دیدگاه ها و زوایای گونانگون به این مسائل نگاه کنیم. ما در این بخش در تلاش هستیم که به ایمان مسیحی و باورهای الهیاتی خود با نگاهی تازه نظر افکنیم. از تعریفات و توضحیات کلیشه ای و سطحی خارج شده به عمق کلام و به کنه مطلب یپردازیم. در بسیاری از مواقع ما بصراحت در مورد آنچه باور داریم بجرآت صحبت می کنیم اما هرگاه دلیل ایمان از ما سوال می گردد، متاسفانه قادر به پاسخگویی به چرای آن نیستیم.

این بخش فرصتی است که همه با هم تشویق بشویم تا بگوییم به چه ایمان داریم و چرا با آن باور داریم.

پولس رسول هم می گوید که در فرصت و غیرفرصت آماده باشید که هر کس از شما دلیل ایمانتان را پرسید بتوانید پاسخ او را بدهید. یکی دیگر از نکات جالب این بخش مقایسه دیدگاههای مختلف ایمان مسیحی می باشد. ما به عنوان ایمانداران می بایست با نگاهی باز و تحلیلگرانه به ایمان خود نگاه کرده، منطق مسیحی خود را که هرگز در تضاد با ایمان ما نیست بکار گرفته دلیل ایمان خود را دریابیم. و در همان حال آگاه باشیم که در جامعه مسیحی دیدگاههای مختلفی در مورد یک موضوع واحد وجود دارد که می بایست در محبت همدیگر را پذیرفته به موضعهای الهیاتی یکدیگر گوش فرا دهیم.

شما در صورت تمایل می توانید موضوعات پیشنهادی خود را برای ما ارسال کرده و ما آنها را در جلسات بعدی برنامه پژواک مطرح آنها را بررسی خواهیم کرد

خداوند به شما برکت دهد و یادمان باشد که به چه ایمان داریم و چرا به آن ایمان داریم.

تهیه کنندگان برنامه پژواک

8 Responses to بخش گفتمان برنامه پژواک

 1. خادم نالایق مسیح می‌گوید:

  آدرس ایمیلو بخاطر امنیت بسیار بالا در ایران صوری نوشتم
  بادرود فراوان به شما برادر وخواهر های عزیزم در برنامه پژواک
  به عرض میرسانم که واقعا باید برای برنامه ای که شروع کردین (پژواک) در دعا و روزه بود.
  راستش من هنوز نتونستم برکت بگیرم چون پاسح به سوالات اکثرا الهیاتی(منظورم دانشگاهی یا بهتر بگم کلیشه ای ) داده میشن نه اونجوری که ما ایماندارا باید با هدایت روح انجام بدیم به هر ترتیب باید مواظب بود مسیح فرمود که اورشلیم با یک انقلا ب که از درون شروع میشه بنا خواهد شد. همینطور در مزمور ۸ داریم که خانه ای که خدا بنا نکرده باشد بنایانش سعی بیهوده میبرند.
  به نظر من خطر ناک ترین ایمانداران اونایی هستن که در کلام قوی هستن ولی در دعا و روح ضعیف چون مسیح میفرماید که آنکه با من جمع نکند پراکنده میسازد.آنکه با مانیست به ضد ماست .آیا مسیح اینو به ما ایماندارا نمیگه. و الا برای بی ایمانا میفرماید آنکه به ضد مانیست با ماست. به هر ترتیب در اول ‍پطرس میفرماید که داوری خداوند برای ما ایماندارا از اکنون آغاز شده پس اگر آنانیکه انجیل را نگاه میدارند اینگونه نجات میابند بی ایمانان را چه خواهد شد. آقا وقت اندک است او که رفت میاید…
  عزیزان من ما را با سیاست چه کارست. اونو به طالبانش بسپاریم. مال قیصر رو به خودش و مال خدا رو به خدابدیم و خودمونو همچون قربانی زنده به او تقدیم کنیم و همشکل این جهان نشویم بلکه با نو شدن ذهن خود دگرگون شویم انگاه قادر به تشخیص اراده خدا خواهیم بود … خود رابیش از آنچه میباید نپنداریم بلکه هر یک به فراخور میزان ایمانی که خدابه ما بخشیده(اول قرنتیان۱۲)
  در هر حال محصول فراوان و کارگر اندک .. ای خدا کارگر بفرست

 2. mohabattv می‌گوید:

  سلام بر شما دوست عزیز، ممنون هستیم که نظر خودتان را با ما در میان گذاشتید. این تبادل افکار و نظرات هستند که باعث بیداری، رشد و شکوفایی خواهند شد.
  در مورد اشاره شما به پاسخهای الهیاتی که فرمودید باید بگویم که متاسفانه واژه الهیات بدلایلی تبدیل به مفهمومی ترسناک و غیرروحانی برای ما ایرانیان شده است. و این درحالی است که الهیات به معنی تفکر و یادگیری در مورد خدا از کلام وی توسط روح او می باشد. مسیح هم به ما یاد آور شد که در کنار محبت خدا با تمامی دل و نفس باید او را با تمامی فکر نیز محبت کرد. و تفکرات و تاملات در مورد کلام خدا، شخصیت وی و کارهای خداوند در دنیا را مجموعا الهیات می خوانیم. و زمانی که از الهیات صحبت میکنیم به کوششهای انسانی فارغ از کمک روح خدا برای درک وی صحبت نمی کنیم بلکه به تفکرات در مورد حقایقی که روح او از طریق کلامش بر ما آشکار می سازد.
  پولس رسول نیز در تمامی رسالات خود برای اینکه اهمیت زندگی ایمانی و تقدس و رشد روحانی را مطرح کند، با مباحث عمیق الهیاتی این مسایل و ارتباط آنها را به زندگی ما بیان میکند. او همینطور در کتاب اعمال به اهمیت تعلیم صحیح و کتاب مقدسی (الهیات) اشاره کرده، شبانان و خادمین کلیسا را به اهمیت تعلیم صحیح خدا (الهیات) تشویق کرده و به آنها می گوید که مواظب باشید که تعالیم اشتباه وارد کلیسا نگردد. او این تلاش را در قالب جنک روحانی بیان میکند. جنگ روحانی کلیسا یک جنگ رویایی با ارواح شیطانی در عالم غیب نیست بلکه جنگ برای حفظ حقیقت و محافظت کلیسا از دروغهای شیطانی است که در قالب تعالیم کتاب مقدس ارایه می شود.
  و اما در مورد مسایل سیاسی.
  زمانی که ایمانداران اولیه به دستور امپراطور تمثیل وی را نمی پرستیدند می دانید به چه جرمی دستگیر، شکنجه و گاهی کشته می شدند؟ به جرم خیانت به دولت و درگیری در امور سیاسی علیه امپراطوری روم. در زندگی یک مسیحی زمانهایی و موقعیتهای خواهد بود که اگر به آنها تن در دهد، بر خالف ایمان خود عمل کرده و در صورت رد کردن آن برچسبهای گوناگونی چون سیاسی بودن به وی خواهد خورد.
  این بدان معنی نیست که ایمانداران آزاد هستند که بر خلاف دولت عمل کرده و آنها را دشمن خود بدانند. ما برای این کار خوانده نشده ایم اما خوانده شده ایم که با شهامت از ایمان خود دفاع کنیم.
  تشکر می کنیم که نظرات خود را با ما در میان گذاشتید. این گفتگوها فرصتی را ایجاد میکند که مسایل آشکارتر گردند.
  تیم پژواک

 3. خادم نالایق مسیح می‌گوید:

  ممنون از پاسختون اما:
  اون جایی که ما از خودمون دفاع میکنیم اون وقت دیگه نیازی نیست که خدا بخواد از ما دفاع کنه باید یادمون باشه که بزرگترین درسی که مسیح به ما داد انکار نفس بود که فرمود هر کس هر روزه نفس خود را انکار نکرده و صلیت خویش را بر ندارد و از پی من نیاید شایسته ملکوت نمی باشد.و دیگه اینکه واقعا اگر گاهی حتی برادران و خواهرانی در کلیسا هستند که می خوان هویت ما رو انکار کنند باید بزاریم چون که واقعا داوری از کلیسا شروغ شده. اصلا اگر یه نگا به کار شاه جلال بندازیم میبینیم زمانی که او را همچون بره ای که نزد پشم برنده اش بی زبان است به کشتار گاه میبردند زبان به دهان نگشود تا زمانیکه آن تاج جلالی را که پدر وعده فرموده بود به سر بنهد.
  این مردم دنیا هستند که باید بدنبال تایید گرفتن از یکدیگر باشند و یا دنبال اثبات حقانیت خودشون به همدیگه باشن ما که با بهای گرانبهایی خریده شدیم نشاید که برای خودمون بلکه تنها برای جلال او زیست کنیم اوست خود ما راآبرو و اعتبار.
  به هر جهت خدا رو شکر میکنم که در اونور دنیا یه خواهر و برادرایی دارم که حرفامو گوش میکنن چون للام خدامیفرماید: انسان نفسانی امور روح خدا رو نمیپذیرد زیرا که در نظر وی جهالت است … اما انسان روحانی درباره همه چیز قضاوت میکند ولی هیچ کس نمی تواند درباره او قضاوت کند.
  جلال بر او که ما رو بر روی صلیب بخشید نه دفاعی نه خشمی بلکه انکار نقس و بعدش شروع قوت خدا که گفت باز ایستید و بدانید که من خدا هستم. شکر که این افتخارو به ما میده که چون در جلالش سهیم شدیم در رنجش هم سهبم بشیم. زیرااوست بر افرازنده فروتنان و خوار کننده خودخواهان.
  باور کنین که اصلا نمیشه فروتنی رو جز از انکار نفس آموخت. آنگونه که فرمود:
  برای انسان نیکوست که یوغ رادر جوانی خود بردارد. دهان خود را بر خاک بگذارد که شاید امید باشد. رخسار خود را به زنندگان بسپارد و از خجالت سیر شود. زیراخداوند تابه ابد او را ترک نخواهد کرد.(مراثی ارمیا ۳)
  جلال بر او که مارا از این دنیا بر گرفته است یعنی شاه شاهان عیسی مسیح.
  <>

 4. mohabattv می‌گوید:

  بسیار زیبا به نکته فروتنی و انکار نفس در کلیسا اشاره کردید. و چقدر نیاز هست تا کلیسای مسیح خداوند این را هر روزه یاد گرفته و بکار بگیرد. بنظر می رسد هرچقدر از سن ایمانی ما می گذرد بجای اینکه شخصیت ما تبدیل گشته به شباهت مسیح در بیاییم تنها صحبتهای ما مسیحی نما می گردد.
  دعا می کنم که خداوند این فیض را به کلیسای خودش بدهد که پیش از هر چیز حقیقت را به هیچ قیمتی قربانی نکنیم. حقیقت تمام آنچیزی است که کلیسا دارد. مسیح گفت که او حقیقت است. پس چگونه می توان چشمان خود را پوشید و حقیقت را به بهانه محبت بردارانه و سیرت مسیحانه سلاخی کرد؟ و دعا می کنم که در کنار این غیرتی که خداوند به کلیسای خودش می بخشد، فیض دهد که در مسیح خداوند متحمل بارهای سنگین یکدیگر گشته نام مسیح را در یگانگی که در ایمان به ما بخشیده شده است ، نگاه داریم.
  باز از نظرات شما متشکریم. ارتباط خودتان را با ما حفظ کنید
  تیم پژواک

  • خادم نالایق مسیح می‌گوید:

   برادرها و خواهرهای عزیزم
   از تحملتون در مقابل انتقاداتم بسیار ممنونم
   من براتون از اون پدر پر جلال طلب قوت و برکت دارم امید وارم که خداوند از اون من مخفی هر روزه به همه مابده تا بتونیم به شباهت اون بره درآییم. آمین
   و برای خودم هم میخوام که دعا کنین تا بتونم از اون ایمانی که از خداوندمون عیسی یافتم برای نام پر جلال مسیح استفاده کنم.
   راستش من یه نو ایمان مسیحی هستم و فکر کنم که حالا حالاها مسیح باید روی من کار کنه(فکر کنم که اون قدر ضعف دارم که خدا میتونه بیش از هر کس دیگری در اونا قوت بذاره و جلالشو آشکار کنه). من سه سال پیش از طریق کانال محبت پیغام رو شنیدم و اینک در مسیح کوچکترینم ولی او فرمود: از زبان کوچکان و شیر خوارگان به سبب خصمانت قوت را بنا نهادی تا دشمن و انتقام گیرنده راساکت گردانی. در این مدت اینو یافتم که نویسنده از کتابش مهمتره زیرا این روح اوست در ما که کلام رو برامو ن باز میکنه تا بتونیم با کلام همدیگه رو بنا کنیم زیرا اگر هم راست میگفتیم ولی جمیع راستی در ما نبود محبت نداشتیم حافظ اینو خوب فهمیده بوده که میگه:
   صبحدم مرغ چمن با گل نوخاسته گفت,
   ناز کم کن که در این باغ بسی چون تو شکفت.
   گل بخندید که از راست نرنجیم ولی,
   هیچ عاشق سخن سخت به معشوق نگفت
   کلام خدا یاد دادنی نیست بلکه کاشتنیه هر کسی باید اون من آسمانی رو هر روزه از خدا بطلبه در دلش بکاره و با دعا و روزه اونو در دل خود آبیاری کنه حتی اگر من فردا رو برداشتی فردا فاسد خواهد شد. برای همینه که ما دعا میکنیم ای پدر نان امروز ما رو امروز به ما بده این نان نه نان زمینی بلکه آن نان آسمانی است وگرنه درباره نان زمینی که مسیح فرمود درباره آن اندیشه مکنید. من علی رغم نبوت دو کشیش رسمی در ارمنستان برای عطیه تعلیمم سعی کرده ام که تنها شهادات خودم رو بجای تعلیم به دیگران اعلام کنم (تعلیم تنها که فقط از کلام باشه بنا نخواهد کرد من این اشتباهو کردم) چون مسیح فرمود شاهدان باشید نه معلمان نگفت کلام را بیابید بلکه گفت روح القدس را آنگاه شاهدان من خواهید بود این آیه ها که با هر کدومش زندگی کردم رو به شما شاهد میگرم تا زانو نزنیم روح القدس را نخواهیم یافت شاگردان وقتی در پنتیکاست به قوت حضرت اعلی آراسته شدند که زانو زدند. در کلیساهایی که هنوز پنطیکاست رخ نداده به این دلیله که ایماندارانش نمی ایستن و میخوان یه کارن بکنن مثل مذاهب در پی خشنودی خدا هر کاری که خودشون فکر میکنن انجام میدن. خدا باید فکر مارو براستی شفا بده چون هر چی میکشیم از همین فکر ناقصمونه.
   یه ماه پیش به خدا گفتم من برات چکارکنم دیروز گفت:
   مثل ده باکره رفتار کن روغندانتو پر نگهدار و منتظر بمان و از گناهان باکره بمان.
   یکی از برادرا میگه انسان نفسانی از خدا انتظار داره ولی انسان روحانی به انتظار خدا میشینه. ما نباید وقتی خدا با ما کار داره مشغول خدمتی باشیم که اون از ما نخواسته بوده بلکه مثل سوییل که در حظور خداوند میخوابید منتظر بمانیم که هر وقت ما را خواند بگویی لبیک ای خداوند. خدا شاید از هر طریقی از ما استفاده کنه ولی تفاوت عظیمی است بین این و آن.

   منو ببخشید اگر سخن سختی گفته ام راستش خدمت شما جهانی و بسیار مهمه و باید بسیار با تایید روح القدس و هدایت اون ,خدمت انجام بشه از اینرو از خدا میخواهم که:

   از خدای خداوند ما عیسی مسیح، آن پدر پرجلال، می‌خواهم که روح حکمت و مکاشفه را در شناخت خود به شما عطا فرماید،تا چشمان دلتان روشن شده، امیدی را که خدا شما را بدان فراخوانده است، بشناسید و به میراث غنی و پرجلال او در مقدّسان پی ببرید،و از قدرت بی‌نهایت عظیم او نسبت به ما که ایمان داریم، آگاه شوید. این قدرت، برخاسته از عملِ نیروی مقتدر خداست۰که آن را در مسیح به کار گرفت، آن هنگام که او را از مردگان برخیزانید و در جایهای آسمانی، بر دست راست خود نشانید،بس فراتر از هر ریاست و قدرت و نیرو و حاکمیت، و هر نامی که چه در این عصر و چه در عصر آینده ممکن است از آنِ کسی شود.و همه‌چیز را زیر قدمهای او نهاد، و مقرر فرمود که او برای کلیسا سَرِ همه‌چیز باشد،کلیسایی که بدن اوست، یعنی پُری او که همه‌چیز را از هر لحاظ پُر می‌سازد(افسسیان ۱). آمبن

 5. mohabattv می‌گوید:

  برادر عزیزمان در مسیح،
  سخن شما سخت نیست بلکه باعث تشویق است. بنظر می رسد همه ما یک صحبت را می کنیم ولی از زوایای مختلف بیان می شود. شما تاکید به روح خدا دارید ما نیز تاکید به کلام داریم. آیا بدان معنی است که شما کلام را و ما روح را رد می کنیم؟ حاشا! مگر می شود کسی مسیحی خوانده شده از بالا مولود شود مگر اینکه اول از «روح» مولود شود (یوحنا 3) و مگر می شود طاهر گشت مگر کلام ما را طاهر کند؟ مگر می شود ایمان آور و از روح پر گشت مگر از کلام بخوانیم و کلام در ما ایمان را ایجاد کند و مگر می شود کلام را خوانده رشد کنیم مگر اینکه روح خدا آن را برای ما مکشوف سازد. این دو با هم در یک مسیر هستند. نه کلام خدا برتر از خدا است و نه خدا برتر از کلامش. کلام خدا انعکاس ذات اوست، کلام خدا تجلی ذهن اوست. مسیح کلام خدا خوانده شده است. اینها را نمی توان از هم تفکیک کرد. همانطور که مشاده میکنیم همه ما در یک مسیر حرکت می کنیم، اما می دانم سوال شما از کجا و گمان شما از چه بوجود آمده است. چرا اینقدر تکیه به کلام شده و هدایت روح را اشاره ای نمی کنیم. در پاسخ به سوال شما (البته گمان می بریم این سوال شماست) باید گفت که کلیسای ایران کلیسای بسیار جوان است که تازه مسیح را پیدا کرده است و نیاز به رسیدگی و تعلیم و تربیت دارد. مسیح هم گفت آنچه را که به شما تعلیم دادم به دیگران نیز بیاموزید. شاید کسی سوال کند که نگهبانی و نگهداری خانه خدا را به خود خدا بسپاریم و لازم نیست از کج روی کلیسا و ورود بدعتها بیمناک باشیم. بله درست است خداوند حافظ ما است و پاسبان شهر است اما این را هم به ما در کتاب اعمال می گوید: زیرا که از اعلام نمودن شما به تمامی اراده خدا کوتاهی نکردم. پس نگاه دارید خویشتن و تمامی آن گله را که روح القدس شما را بر آن اسقف مقرر فرمود تا کلیسای خدا را رعایت کنید که آن را به خون خود خریده است» اعمال 20: 27- 28 شاید بپرسید چرا کلام این را به ما می گوید و نگرانی نویسنده از چه چیزی می باشد.
  «زیرا من می دانم که بعد از رحلت من گرگان درنده به میان شما خواهند آمد که بر گله ترحم نخواهند نمود، و از میان خود شما مردمانی خواهند برخاست که سخنان کج خواهند گفت تا شاگردان را در عقب خود بکشند» 29-30
  خلاصه کلام این است که اگر ایمان ما بر کلام صحیح خدا برقرار نباشد روح خدا هم در زندگی ما به پرباری عمل نکرده باعث ویرانی کلیسا خواهیم شد. آخر خود عسیی مسیح فرمود که روح القدس آمده کلمات مرا به یاد شما خواهد آورد. پرسش اینجا است که اگر کلامی نباشد چه چیزی را به یاد ما می آورد؟ علائق شخصی مان؟
  یادمان باشد که کلیسا در طی تاریخ بارها در این دام افتاده است و اگر ما از تاریخ یاد نگیریم محکوم به تکرار آن خواهیم بود. مارسیون هم یکی از این افراد بود که تنها به روح اتکا کرده، کلام خدا در دل او جایی نداشت. پس از مدتی (که خوب آغاز کرد)می بینیم که تبدیل به یکی از بزرگترین بدعتهای تاریخ کلیسا گشت.
  صحبت و درد دل ما پس از تمام این نوشته ها این است که نکند که به روزی برسیم که انجیل نجات بخش عیسی مسیح پس از مدتی بخاطر ناآشنایی ما و عدم توجه و اهمیت کلیسا روزی مخدوش گردد. نباشد که لعنتی که پولس در کلام خدا می فرماید که «اگر کسی انجیل دیگری غیر از آنچه ما به شما اعلام کردیم را بشارت دهد اناتیما باد» بر سر کلیسای ما بیاید.
  ما به مبشرین، واعظین و … ارج می نهیم و آن را عزت می بخشیم اما معلمین کلام را که خداوند به کلیسا بخشیده در کجای دل ما قرار دارند.
  برای ما و برای همه خادمین و برای کلیسای ایران دعا کنید تا بتوانیم در امانت و بدون بماخطره انداختن کلام خدا انجیل نجات بخش و گرانبهای او را اعلام کنیم.
  خدا را شکر میکنم که شما ای برادر من در بردباری و صبر خواننده و بیننده برنامه ما هستید و وب لاگ را هم در شیکبایی دنبال میکنید. از هم صحبتی با شما لذت می بریم.
  در مسیح توانمند باشید
  تیم پژواک

 6. خادم نالایق مسیح می‌گوید:

  حاشا بر من که فخر کنم به چیزی بجز از صلیب عیسی مسیح که او برای من مرد و من برای دنیا.
  برادر من:
  همانطوریکه خودتون اشاره فرمودید در کلام آمده:
  زیرا هیچ‌کس نمی‌تواند جز آن پی که نهاده شده است، پی دیگری بگذارد، و آن پیْ همانا خود عیسی مسیح است.اگر کسی بر این پی ساختمانی از طلا یا نقره یا سنگهای گرانبها یا چوب یا علف یا کاه بسازد،آشکار خواهد شد که چه کرده است، چرا‌که آن «روز» همه‌چیز را ظاهر خواهد ساخت. زیرا آتش نتیجه کار را آشکار کرده، کیفیت کار هر‌کس را خواهد آزمود.اگر آنچه بنا کرده است باقی بماند، پاداش خود را خواهد یافت.امّا اگر بسوزد، زیان خواهد دید؛ و هرچند خودْ نجات خواهد یافت، امّا همچون کسی خواهد بود که از میان شعله‌های آتش جان به‌در برده باشد.
  در جای دیگه عیسی فرمود:
  من به این جهان آمده ام تا کوران بینا و بینایان کور شوند فریسیان گفتند آیا ما که پارساییم کوریم. عیسی فرمود اگر کور بودید گناهی نمیداشتید ولی چون که خود میگویید که میبنید گناهتان میماند.
  من معتقد هستم طبق این آیه ها همه فرقه های مسیحی که مسیح رو تنها منجی خود میدونن نجات خواهند یافت چون پی همان مسیح است ولی این آتش است کار هر کس را بر آن پی می آزماید.
  زیرا که ما را :یک خداوند، یک ایمان، یک تعمید؛و یک خدا و پدر همه که فوق همه، از طریق همه، و در همه است.
  من نه تاریخ میدونم نه فرقه هارو درست میشناسم فقط اینو میدونم که کور بودم و الان بینا شدم.
  خدارو شکر که خداوند برای ما اینگونه دعا فرمود:
  ای پدر تو راسپاس که این حقیقت را از خردمندان و دانایان مخفی انگاشتی و بر این کودکان آشکار کردی.
  برادر من هم اینو میدونم که این وعده خدا در عهد عتیق بوده که در مسیح محقق شده:
  اینست عهدی که بعد از این ایام با خاندان اسرائیل خواهم بست. شریعت خود را در باطن ایشان خواهم نهاد و آن را بر دل ایشان خواهم نوشت و من خدای ایشان خواهم بود و ایشان قوم من خواهند بود. و بار دیگر کسی به همسایه اش و شخصی به برادرش تعلیم نخواهد داد و نخواهد گفت «خداوند را بشناس»؛ زیرا خداوند می گوید جمیع ایشان از خرد و بزرگ مرا خواهند شناخت». (ارمیا: 31. 31-35)
  بله کلام خدا خود خداست ولی روح خداست که حتی اعماق خدا را نیز تفحص مینماید … لکن ما روح جهان رانیافته ایم بلکه آن روح که از خداست تا آنچه به ما عطا فرموده را بدانیم که آن را بیان میکنیم نه به سخنان آموخته شده از حکمت انسان بلکه به آنچه روح القدس میآموزد و روحانیها را با روحانیها جمع میکنیم.(اول قرنتیان2)
  به امید که ثمرات روح در همه ما ایمانداران جلال مسیح باشد در نزدآن پدر آسمانی. آمین

 7. mohabattv می‌گوید:

  بله درست است ما هم با شما هم دعا هستیم در این قسمت.
  تیم پژواک

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: